Kuidas lihtsustada tellija tööd?

Kuidas lihtsustada tellija tööd?

  • By
  • On 21st April 2015

Majaehitus on keerukas teema ning teadmatusest ja eelnevat sellealast kogemust omamata võib juhtuda, et algselt planeeritud projekt ei kuku välja sugugi nii nagu loodetud, kuid samas ei ole põhjust ka otseselt kellelegi sõrmega näidata.

Tegelikult tuleks parima tulemuse saamiseks alustada algusest ehk planeerimisest ja projekteerimisest, sest kui lõppeesmärk on juba alguses võimalikult täpne, on ka ehitusprotsess lihtsam, kiirem ja rahakotile soodsam. Kõige kulukamad etapid on ehituse juures alati kõikvõimalikud uuesti- ja ümbertegemised. Samas – kui selgub, et paratamatult tuleb mingid etapid siiski ümber mängida, tehke seda kohe, sest arvestades ühe hoone elueaks vähemalt 40-50 aastat, on nii kokkuvõttes kõige odavam ning ebatäpsused ja valestiarvestused ei jää aastakümneteks kummitama.

Mille pealt ei tasu kunagi kokku hoida, on projekteerimine, kuhu võiks võimaluse korral kaasata kohe esimesest faasist alates ka ehitusettevõtte. Ehitusfirma kogemustega spetsialistid aitavad kaasa parima tulemuse saavutamisele, nõustades nii materjalide, võimaluste kui ka tööprotsesside osas.

Ärge unustage, et projekteerimine ise tähendab juba 4-6 erineva eriala koostööd alates arhitektidest ja konstruktoritest kuni eritööde projekteerijate  ja sisekujundajani. Ehituse eritööde faasis lisanduvad veel vähemalt kümme eritööd nagu jahutus-, kütte-, vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonisüsteemid ning elektri- ja nõrkvool. Seetõttu on iga valdkonna esindajal oluline olla kursis ehituse projektiga juba algfaasis, et nad teaksid, kuidas maja krundil asetsema hakkab, milline on sealne pinnas ning kuhu on kõige mõttekam rajada kommunikatsioonid. Iga hilisem lisaauk vundamendis, seintes või katuses nõrgestab kogu hoone konstruktsiooni.

Läbimõeldud ja korralikult kaalutletud projekt võib ehitushinda mõjutada 10-15% tellijale kasulikus suunas. Ükskõik kui hea on spetsialist omas valdkonnas, ei oska ta süviti otsustada ega saa vastutada teiste erialainimeste töö eest. Ehitaja amet pole valida materjale, vaid teha tööd projekti järgi. Samas on ehitajatel ja projekteerijatel piisavalt kogemusi enne projekti kinnitamist anda mõistlikku nõu, mis aitab tellijal jõuda võimalike parimate lahendusteni.

Vesiroos OÜ juht Riho Pihlapuu